Ağaç-İş Sendikasının Yeni Genel Merkez Binasının Açılış Töreni Geçekleştirildi.

Ağaç-İş Sendikasının Yeni Genel Merkez Binasının Açılış Töreni Geçekleştirildi.

Açılışta Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa DESTİCİ, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan AĞAR ve AĞAÇ-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mürsel TAŞÇI yer aldı.

Açılışta bir konuşma gerçekleştiren Genel Başkan Ergün ATALAY ülkemizde yaşanan sıkıntıların bedelini işsizlerin, emeklilerin ve asgari ücretlilerin ödediğini ifade etti.

Genel Başkanın konuşmasından satır başları şu şekildedir:

ERGÜN ATALAY, “2000 LİRA İLE BU DEVİRDE NE YAPILABİLİR?”

“Bu ülkede yerli ve milli bir yer aranıyorsa TÜRK-İŞ bunların en başında gelen kurumlardan birisidir. AĞAÇ-İŞ Sendikası bizim 1 milyon üyeli ailemizin köklü sendikalarından bir tanesidir. Kıt kanaat aldıkları aidatlarla bu binayı aldıkları için onları tebrik etmek gerekiyor. Ülkedeki bu sıkıntı içinde bedeli işsizler ödüyor, emekliler, asgari ücretliler ödüyor. Bir de bu ortamda kar edip bundan beslenenler var. Kıdem tazminatı ile ilgili soru işaretleri var, sıkıntılarımız var. Diyoruz ki, biz bu şekliyle razıyız, işverenler razı. Niye gündeme getiriyorsunuz? Almayanlarla ilgili bir düzenleme yapın.

Ayrıca emeklilikte yaşa takılanlar da var. Asgari ücret için talep ettiğimiz rakam 2000 Lira. 2000 Lira ile bu devirde ne yapılabilir? Toplumun dörtte üçü sıkıntı içinde. İşverenlerimize seslendik. Paylaşmak huzur bulmaktır, mutlu olmaktır. Verin 2000 TL’yi dedik. Üç beş işveren dışında maalesef cevap veren olmadı.  

Bulunduğumuz coğrafyada güçlü bir şekilde yer almamız gerekiyor. Güçlü ordu olması gerekiyor, ekonomimizin güçlü olması gerekiyor, sivil toplumun güçlü olması gerekiyor. Bunlar olmazsa bu bölgede var olamazsınız. Dünyanın en modern, gelişmiş ülkeleri tankı veriyor paletini vermiyor, uçağı veriyor pervanesini vermiyor. Aynı film hala devam ediyor. Ambargo lafını duyamazsınız. Ne alacaksınız tamam diyorlar ama çayı getiriyorlar, kaşığı, şekeri vermiyorlar.  Güçlü olmaya ihtiyacımız var. Milli siyasilere ihtiyacımız var.

KİT’lerin problemleri var, söz verdiler, aradan geçti dört ay kimse onları konuşmuyor. Biz ülkemizin yanındayız, bizden sonra da böyle olacak.

Her Cuma hutbesinde hoca diyor ki; Allah iyilik yapmayı, yakınlara iyilik yapmayı emreder. Adaletten hiç şaşmamak lazım. Şaşanların akıbeti hiç hayırlı olmuyor. Hepinize teşekkür ediyorum.”

AĞAÇ-İŞ Sendikasının Genel Başkanı Mürsel TAŞÇI’da bir konuşma gerçekleştirdi. TAŞÇI açılış törenine gelen tüm misafirleri selamlayarak konuşmasına şöyle devam etti:

MÜRSEL TAŞCI “ İŞÇİLERİN ANAYASAL HAKKI OLAN ÖRGÜTLENME HAKKINA SAYGI DUYULMALIDIR”

“Sendikalarına katkıda bulunan, aidatlarını ödeyen üyelerimizin aidatları ile zor şartlarda olsa da böyle bir hizmet binası alınması üyelerimize hizmet amacı taşımaktadır. Ülkemizde yaşanan sıkıntılar malum. Enflasyon aldı başını gitti. Sıkıntılarımız çok. ÖTV’si, KDV’si kısmen de olsa düşüşler oldu. Her ne kadar işçiler üyemizse, aynı işçiler siyasi partilere oy verenler. Ocak ayında aldığımız maaşı Temmuz ayında yüzde beş eksiğini alıyoruz. Ekim ayına geliyoruz, yüzde 25’i buluyoruz. Kasım ayında yüzde otuzları görüyoruz. Vergide düzenleme yapılmalı. İşyerlerinde örgütlendiğimiz zaman iş mahkemeye intikal ettiğinde üç sene, beş sene geçiyor mahkemeden sonuç alamıyoruz. İşçilerin anayasal hakkı olan örgütlenme hakkına saygı duyulmalıdır. Sendikalar olarak bu sorunu biz çözemeyiz. Siyasi iktidarın bir çözüm bulması lazım. Örgütlenmeden korkmamak lazım. Çok kurumsal şirketlerimiz var sıkıntılarımız oralarda yok.”

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa DESTİCİ açılış konuşmasında gelir vergisindeki adaletsizlikler ve asgari ücret konusuna dikkat çekti.

DESTİCİ’nin konuşması şu şekildedir:

MUSTAFA DESTİCİ, “ZENGİN ve FAKİR AYNI VERGİYİ ÖDÜYOR”

“Yeni binanızın Sendika yöneticilerine, çalışanlara ve üyelere hayırlar getirmesini diliyorum. Bize komşu oldular, şeref verdiler, hoş geldiler. Büyük Birlik Partisi olarak mazlum ve mağdur kesimlerin sesi olmaya devam ediyoruz. Milletin vicdanı olarak mecliste sesiniz olmaya çalışıyoruz. Gelir vergisi konusunda ücretli kesimlerle ilgili büyük bir haksızlık var. Normal ticaret yaparak gelir vergisi ödeyenler, istedikleri gibi vergi üzerinde oynayabiliyorlar. Ama çalışan kesimlerin böyle bir hakkı yok. Buradaki haksızlığın mutlaka ortadan kaldırılması lazım. Özel tüketim vergisi adı altında, KDV adı altında toplandığını görüyoruz. Zengin ve fakir aynı vergiyi ödüyor. Arabanıza akaryakıt almaya gittiğinizde siz de aynı vergiyi ödüyorsunuz, en zengin de aynı vergiyi ödüyor.

Asgari ücret tespit komisyonunun acilen toplanması lazım. Bu asgari ücret tespit komisyonu normal zamanda neden toplansın? Normal bir süreçten geçilmiyor ki. Asgari ücreti biz Ergün Başkanla konuşmadık. Biz de aylar öncesinde 2000 Lira olması konusunda kamuoyu ile paylaştık. Vicdanın sesi birdir. Bunun gecikmeden verilmesi lazım.”

Açılışın ardından AĞAÇ-İŞ Sendikasının yeni hizmet binası Mürsel TAŞÇI tarafından gelen konuklara gezdirildi.Bu Bölümdeki Diğer Haberler