Denizli Yonga Mobilya Fabrikası’nda, İşçiler Greve Gitti…

Denizli Yonga Mobilya Fabrikası’nda, İşçiler Greve Gitti…

Denizli’de, Türk-İş’e bağlı Ağaç-İş Sendikası ile Yonga Mobilya arasında süren toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamayınca işçiler greve çıktı. 09 Mayıs 2023 tarihinde baslayan ve bu gün 8. gününde olan grev devam etmektedir. Ağustos ayından bu yana yaşanan işçi çıkarmaların ardından 250 işçinin çalıştığı fabrikaya grev pankartı asıldı. 

Grev çadırı önünde açıklama yapan Ağaç-İş Sendikası Genel Başkanı Mürsel Taşci, aylarca süren toplu iş sözleşmesi görüşmesinde sendikanın yüzde 30 zam talebine karşılık patronun yüzde 18 teklif verdiğini ve anlaşma sağlanamadığı için greve çıktıklarını duyurdu. Grevi bölmek için patronun sabah servisleri iptal ettiğini belirten Taşci, ücretlerin asgari ücret civarında kaldığını ifade etti.

Taşci, “Patronun verdiği yüzde 18, bizim istediğimiz yüzde 30. Bugüne kadar 6-7 toplantı yaptık sonuç elde edemedik. Ortalama kıdem yaşımız 6-7 sene. 14 bin lira brüt ücretle çalışan sadece 7-8 arkadaşımız var. Bizim istediğimiz üç ayrı ikramiye var yakacak, gıda gibi. 7 maddede anlaşamadık.

Hayat şartları ortada, 8 bin 500 lira ile geçinmek mümkün değil. Bu sabah işveren sabah greve gelecek işçilerin servislerini dahi kullandırmadı. Eğer işçileri bıktırmak, yıldırmak istiyorlarsa, birbirlerine düşürmek suretiyle üretim hesabı yapıyorlarsa bu kalabalığı gördüklerine eminim” diye konuştu.

“İŞÇİLER BÜTÜN FEDAKARLIĞI YAPTI”

İşçilerin anayasal grev hakkını kullandığının altını çizen Türk-İş Denizli İl Temsilcisi Yakup Çetin ise “İşverene çağrımızı yapıyoruz. Bugün bu işçiye bu ücreti hak görenler yarın ne iş yapar? Aylardır zam bekleyen işçiler olarak, sendika olarak bütün fedakarlığı gösterdik. İşçimiz aylardır zam bekliyor. İşçinin hakkı verilmez alınır noktasına geldik. Şimdiden Ağaç-İş sendikamıza ve işçi arkadaşlarımıza ve Denizlimize grevimiz hayırlı olsun”..